Вплив євангельських християн на медіа та комунікації

Опубліковано:

Тетяна Пінчук. Спеціально для Асоціації ПОКЛИК

 

 

Спочатку було Слово і Слово було у Бога і Слово було Бог” (Євангеліє від Івана 1:1)

Журналісти-християни розуміють, що масові медіа формують суспільну думку та поширюють будь-яку інформацію дуже швидко, особливо в еру інтернету. На жаль, ЗМІ перестали здійснювати свої функції в повному обсязі: поширювати та зберігати інформацію, надавати рішення певних політичних завдань, виховувати, інформувати, навчати й просвіщати, а також розважати. Засоби масової комунікації звалюють на людей масу неякісної інформації, переважно в погоні за сенсаціями; людей шокують, стресують, сіють паніку та ворожнечу. Окрім цього, зазначено багато порушень щодо контенту та якості медіапродукту в ЗМІ – поширення антиморального, нецензурного контенту, порушення показів заборонених матеріалів у прайм-тайм по телебаченню і т.п. Суспільство втомилося від інформаційного бруду, стресу та неякісного медіапродукту. Тому християни-протестанти об’єднуються та створюють альтернативний позитивний медіапродукт.

Асоціація “Новомедіа” – об’єднання журналістів-християн

Асоціація “Новомедіа” – це міжнародна громадська журналістська організація. Заснована в 2004 році з ініціативи журналіста Руслана Кухарчука, об’єднує медійників-християн різних конфесій. Отже, “Новомедіа” – це об’єднання людей, основане на духовній спільності та професійних інтересах. Нині членами Асоціації є близько 500 осіб, які працюють у світських і релігійних ЗМІ. Організація має представництва в більшості регіонів України.

“Новомедіа” спільно зі своїми однодумцями докладає багато зусиль, щоби формувати здорову інформаційну дійсність в Україні; сприяє утвердженню християнської етики й моралі в суспільстві через засоби масової інформації. 

Асоціація виконує функції сполучної ланки між релігійними організаціями та ЗМІ, щоби допомогти їм налагодити діалог та усунути конфронтацію. У рамках втілення цього завдання вже здійснено більше 30-ти партнерських проектів – на запрошення різних організацій, церков і мас-медіа в Україні та за її межами. З 2007 року налагоджена тісна співпраця з Оксфордським центром релігії та суспільного життя. Дві організації спільно провели декілька публічних заходів.

Серед важливих завдань “Новомедіа” – здійснювати моніторинг інформаційного простору, підвищувати професійний рівень висвітлення релігійної тематики в секулярних медіа. Для цього Асоціація здійснює інтенсивний діалог зі світськими ЗМІ, а також профільними державними відомствами.

Щороку Асоціація нагороджує окремих журналістів та медіаресурси за матеріли, які популяризують вічні цінності (віра, любов, добро, сім’я і т.п.). На щорічній церемонії Novomedia Awards, яка проходить з 2012 року, було нагороджено за це близько 40 світських журналістів та редакцій.

Боротьба проти засилля програм екстрасенсів на телебаченні. До офісу “Новомедіа” надходило сотні листів та підписів від батьків із проханням посприяти закриттю програм із екстрасенсами на телебаченні, зокрема у прайм-тайм. Асоціація надсилала листи телеканалу та звернулась до виконавчих органів, які мали перевірити ці програми. Хоча досі деякі програми продовжують свої покази на провідних телеканалах, варто зазначити про штрафи й попередження, які вони отримають за порушення українського законодавства.

Робота зі студентами філологічних та медіафакультетів

“Новомедіа” відвідала 28 університетів по всій Україні з навчальними семінарами щодо професійної журналістики з темою: як писати про віру та релігію, та чому в українських ЗМІ існує табу на висвітлення цієї тематики. Студентів заохочували приділяти увагу в своїх журналістських роботах таким питанням, як конфесійне різноманіття краю, де вони мешкають, і також було проведено декілька конкурсів із нагородами.

Допомога світським медійникам

З ціллю підвищення рівня релігійної грамотності Асоціація провела близько 15 спеціалізованих заходів для журналістів.

Щорічний форум “Новомедіа” та просвітницькі конференції відвідали понад 5000 учасників.

Допомога церквам у створенні прес-центрів для співпраці зі ЗМІ 

Асоціація провела більше 50 семінарів для церков про те, як поширювати інформацію про діяльність християнських організацій та як працювати зі світськими ЗМІ. Також проводила сотні семінарів із поліпшення якості релігійних засобів масової інформації.

Безпечні медіа для дітей

Асоціація організувала близько 5 конференцій із метою створювати безпечний, корисний, моральний медіаконтент (мультсеріали, фільми, передачі…).

Асоціація Еммануїл: медіа

Мабуть, не має жодної дитини 90-х років, яка не подивилась мультфільм “Суперкнига” чи “Будинок, що літає”.

Мультсеріал “Суперкнига” – це телевізійний християнський анімаційний серіал виробництва японської компанії Tatsunoko Productions, спільно з Християнською мовною мережею Christian Broadcasting Network (CBN) в США.

Серіал представляє хроніку подій Старого й Нового Завіту Біблії в 52-х епізодах. Перші 26 із них почали транслюватися з 1 жовтня 1981 року по 29 березня 1982. Серіал повертається в якості другого сезону як Суперкнига II з 26-ма фрагментами й виходить у ефір із 4 квітня по 26 вересня 1983 року. Між першим і другим сезонами “Суперкниги” був запущений мультсеріал “Будинок, що літає”, який також складається з 52 серій.

Оригінальний серіал був показаний на телебаченні Токіо (Fuji Television), а також на різних місцевих телеканалах усієї Японії. Мультфільм у прайм-таймі одночасно спостерігали понад 8 мільйонів глядачів. Англійська версія мультфільму була показана CBN Cable Network ( нині ABC Family), а також на інших каналах – за допомогою синдикації. Вперше телеканали країн СНД показали “Суперкнигиу” в 1991 році. Протягом трансляцій 104-х серій мультфільму надійшло понад 6 мільйонів дитячих листів.

За 30 років свого існування мультсеріал “Суперкнига” виходив на екранах більш ніж у 106 країнах світу й був перекладений на 43 мови. Його подивилися більше 500 мільйонів глядачів.

Зараз CBN працює над створенням нового серіалу “Суперкнига” з елементами 3D-графіки. Повністю готові 13 серій: “На початку …”, “Випробування”, “Шлях до прощення”, “Відпусти Мій народ”, “Десять заповідей”, “Поєдинок із велетнем”, “Лев’ячий рик”, “Перше Різдво”, “Чудеса Ісуса”, “Таємна вечеря”, “Христос Воскрес!”, “Дорога до Дамаску” і “Альфа й Омега”.

Нова “Суперкнига” покликана заповнити прогалину, що існує на телебаченні. Адже так мало мультфільмів і програм вчать дітей моральним принципам.

Клуби Суперкниги створені в усіх місцях України – це постійний зв’язок з глядачами у клубах та вивчення християнської етики. Концертний відділ Суперкнига щороку відвідує всі міста України зі святковою програмою та головним героєм Робіком. До речі, на пряму лінію надходять сотні дзвінків від дітей із різними запитаннями про Бога, Біблію, про те, як вирішити ті чи інші питання у стосунках із друзями, батьками… Кваліфіковані психологи та працівники відділу Суперкниги відповідають на всі запитання дітей.

Телепроект “Клуб Life” (проект Асоціації “Еммануїл”) – допомагає читачам, глядачам і підписникам досягти успіху в таких сферах, як: сім’я, здоров’я, фінанси й духовне життя.

Теми випусків і матеріалів:

• Особистісне й духовне зростання;

• Сім’я та стосунки з людьми;

• Підприємництво й бізнес;

• Здоров’я і спорт;

• Гумор

Зазначимо, що “Клуб LIFE” – це не тільки контент, але й спільнота однодумців. Нові випуски “Клуб LIFE” регулярно транслюються в ефірі 5-го каналу по буднях о 8:45 (у середньому дивляться 30 000 глядачів), а також: 34 канал (Дніпровська область), Донбас (Донецька, Луганська, Запорізька області), 33 канал (Хмельницька область), РАІ (Івано-Франківська область). Особливістю програми є гаряча лінія, куди глядачі можуть дзвонити й отримувати психологічну допомогу. 

Ведучі ранкового шоу: Віталій Стебенєв, Марія Сокіл, Олексій Хрус і Інга Ткаченко.

За час реалізації проекту здійснено 167 випусків програми, у фейсбуці на сторінку підписались близько 15 тисяч читачів. За 10 хвилин реальності можна встигнути багато: підняти настрій, сказати головні слова й навіть врятувати чиєсь життя. Саме так чинять наші герої, гості програми, ділячись у студії, – розповідає Тетяна Іванова, шеф-редактор проекту. “Ми очікуємо, що “Клуб LIFE” об’єднає наших глядачів у живу спільноту”.

“Клуб LIFE” – майданчик для людей, які люблять життя, проактивних, які піклуються про тих, хто довкола. Людей із великим серцем і великими мріями. Тих, кому в житті довелося приймати виклики й відповідати на її непрості запитання, але вони знайшли ці відповіді, – розповідає Віталій Стебенєв, співведучий і віце-президент Асоціації “Еммануїл”.

Автори шоу впевнені, у кожного глядача є своя історія подолання тієї чи іншої проблеми. Спілкуватися на цю тему ближче вони пропонують за допомогою сторінки проекту в Facebook. “Соціальні мережі – чудовий майданчик для об’єднання, адже кожному з нас є що сказати. Ми готові до діалогу. Віримо, наш Клуб буде там зростати”, – резюмує Леонід Братанчук, продюсер “Клуб LIFE”.

Телеканал “Надія”

Телеканал “Надія” – це український християнський телеканал цілодобового супутникового мовлення (ASTRA-4A), який на телевізійному ринку з 1 березня 2013 року.

Це один із 43 каналів всесвітньої мережі Hope Channel, які здійснюють мовлення в країнах, як-от: Англія, Німеччина, Індонезія, Китай, Норвегія, Польща, США, Філіппіни, Індія, Іспанія, Португалія, Румунія, Чехія і т.д.

Мета телеканалу – створення якісного, морально чистого, актуального медіапродукту для всієї родини.

З 2013 року здійснено близько 4 млн підключень через 180 кабельних операторів; розпочато співпрацю з 10-ма ефірними компаніями з надання різних циклічних програм. Аудиторія телеканалу “Надія” – це населення України, Європи, Азії та частини Африки.

На каналі виробляється унікальний контент, що не транслювався на інших телеканалах. Особливості контенту:

– мовлення без політики, без насильства, без реклами;

– цілісне християнство в телебаченні: здоров’я. родина. духовність

– регулярні прямі ефіри;

– щоденне мовлення програм із сурдоперекладом;

– різноманітність програм для всієї родини;

– інтерактивний зв’язок із глядачем 24/7;

На цей час знімається більше 30 проектів для різної цільової аудиторії.

Світле радіо  “Еммануїл”

Перша міжконфесійна цілодобова ефірна радіостанція України, створена в 2005 році для того, щоб поза деномінаційними рамками об’єднати вірян різних церков на основі Біблії  та нести людям світло Божої любові.

Радіо мовить у 7-ми українських містах: Київ – 67, 28 FМ; Суми – 69,02 FМ; Харків – 69,2 FМ; Львів – 67, 82 FМ; Запоріжжя – 69, 92 FМ; Чернігів – 70, 79 FМ; через супутник АСТРА4 – у країнах Європи. Коло слухачів  збільшується завдяки онлайн-трансляціям на сайті, щоденному поповненню відеоконтенту на каналі радіо в Youtube, використанню  мобільних  додатків  для смартфонів.

Окрім позицій представників трьох основних християнських конфесій: православних, протестантів і католиків – програмна концепція радіостанції враховує інтереси людей, які шукають сенс життя та наближаються до Бога. Радіо пропонує  міжконфесійні програми, новини з життя церков, релігійних та громадських організацій, інтерактивні передачі з гостями студії та різножанрову світлу духовну музику. Програми допомагають людям зрозуміти Біблію, знайти друзів, подолати депресію та залежність, відновити стосунки з близькою людиною, здобути зцілення, знайти відповіді на одвічні питання світобудови.

Щогодини в ефірі звучать молитви за Україну, чотири рази на добу читаються розділи з Нового Завіту. Редакція щодня отримує близько сотні телефонних дзвінків і смс-повідомлень від слухачів, які  беруть участь у прямих ефірах, долучаються до дискусій, інтерв’ю, опитувань, вікторин. Щодня під час прямих ефірів, інтерв’ю, дискусій, освітніх вікторин до редакції Світлого радіо дзвонять більш ніж 20 слухачів.

“Кожен слухач, незалежно від віку, статі, соціального статусу може знайти у наших передачах щось корисне для себе. Світле радіо – це не просто радіостанція. Це велика і дружна Родина, яку осяває Божа любов”, – вважає директор радіостанції Галина Волченко.

Поза увагою не залишилась і дитяча аудиторія  − в ефірі звучать передачі для дітей, радіовистави. Три рази на добу виходять програми для дітей, звучать аудіокнижки та радіовистави. Передачі для маленьких слухачів навчають любити Бога й людей, шанувати батьків, знаходити друзів, розвивати свої здібності й таланти. Діти залишають відгуки та ставлять додаткові питання за темами радіоефірів.

Завдяки темам, які зачіпають у соціальних програмах, багато слухачів отримали відповіді на нагальні питання, знайшли вихід із важких життєвих ситуацій і підтверджують у своїх відгуках, що Світле радіо “Еммануїл” – радіо у форматі Божої Любові!

Асоціація ПОКЛИК

Асоціація “ПОКЛИК” підтримує індивідуальний та громадський діалог у суспільстві на тему морально-етичних цінностей, враховуючи культурно-духовну спадщину народу з 2009 року. Для цього Асоціація співпрацює з іншими об’єднаннями громадян. У співпраці з релігійними організаціями готує масові роздатні матеріали, що потрапляють до багатьох родин. Цим самим ПОКЛИК допомагає зрозуміти цінність людського життя й так покращити його якість.

Тематичні сторінки у Фейсбук, як-от: “День Cлужіння”, “Молитва за Україну”, “ProСтосунки” та інші щомісяця знаходять мільйони читачів серед українців вже декілька років поспіль. У такий спосіб ПОКЛИК займається популяризацією культури доброчинності на прикладах волонтерів-християн, спонукає віруючих брати духовну відповідальність за свою країну й місто та молитися за усіх людей, привертає увагу до біблійних цінностей для здорового способу життя.

“Сторінки в соцмережах дають автентичне представлення християнського світогляду та його актуалізацію євангельськими християнами сьогодні”, – переконаний Анатолій Кушнір, директор Асоціації.

YesHЕis

Проект YesHEis – це величезна бібліотека, започаткована в 2008 році, що містить більш ніж 200 якісних і актуальних відео, які доступні абсолютно безкоштовно й максимально відповідають на запити сучасного покоління. Надихаючі відео, цікаві історії, свідоцтва змінених життів – все це несе людству надію та віру в Бога.

“YesHEis дає нам можливість таким же природним і звичним способом поділитися з людьми доброю новиною про Ісуса. Це єдина звістка, яка не втрачає своєї актуальності протягом століть, і здатна змінювати хід історії континентів і поколінь”, – вважають творці проекту.

Сторінка проекту в Фейсбуці нараховує більше 900 000 читачів. У липні 2017 майже 3 000 000 осіб побачили відео там. Щомісяця близько 70 людей підтверджують у формі на сайті проекту, що відеоконтент допоміг їм подолати внутрішні проблеми та біль, близько сорока з них у місяць просять надати адресу помісної церкви, де вони змогли б надалі отримувати відповіді на питання, що стосуються Бога, віри й життя.

Такі цифри доводять, що в людей із інтернет-середовища є потреба в релігійному контенті.

Близько 200 тис. людей у місяць відвідують лендінгові сторінки в google.

Дитячий журнал “Стежинка” 

Видається з 1990 року місією “Світло на Сході”. Журнал виходить 6 разів на рік, тираж українською мовою складає 36 тисяч, російськомовна “Тропинка” налічує 27 тисяч примірників. Сумарно в рік видається 378 000 журналів, які поширюється по всьому світу, перекладається на шість 6 мов. Варто зауважити, що підписка на журнал безкоштовна. В Україні – 45 000 передплатників, з них 85 % дітей не сплачують навіть поштові витрати. Щорічно в Україні поширюється сумарно близько 65 0000 примірників.

З 2014 року місія оснастила вже понад 5 800 публічних бібліотек книгами, дисками й журналами видавництва. До речі, роман-бестселер американської письменниці Елінор Портер “Поліанна” входить у шкільну програму 5 класу. Місія видавала цю книжку та сотні примірників дарувала безкоштовно дітям із сільських шкіл по всій Україні.

За час проведення проекту передано 145 000 книг і 21 100 аудіодисків із записом аудіокниг чи аудіовистав.

Благодійна розсилка поширюється на 1 400 адресатів (незрячим людям) всіх нових аудіокниг і програм, які записують на студії звукозапису організації.

Також місія готує велику онлайн-бібліотеку, де будь-хто з охочих зможе безкоштовно прочитати або прослухати книги, християнські програми і т.д.

В сучасну еру байдужості до моральних ідеалів, “Стежинка” залишається добрим другом, який бажає виховати своїх дітей гідними людьми. Біблійні історії та повчальні розповіді, дитячі вірші й пісні, кросворди та загадки, історичні та наукові нариси – відкриють перед маленьким читачем дивовижний світ Біблії, навчать доброї поведінки та запропонують практичні поради й відповіді на чисельні та складні “чому”. Наприклад, чому треба прощати, бути вдоволеним і не можна нарікати?

У кожному номері журналу – біблійна історія, розповіді, вірші, є й ноти, пісні. А скільки в “Стежинці” цікавої інформації про чудеса створіння! Скільки захопливих завдань і кросвордів!

Над ілюстраціями працюють професійні художники, що робить оформлення яскравим і незабутнім для школярів середнього й молодшого віку.

Раз на рік відбувається свято журналу “Стежинка”. В Києві в театрі Лесі Українки щорічно проходить вистава театру “Стежинка” від місії “Світло на Сході”. За 2 вистави театр відвідують близько 1500 дітей, окрім того таку ж виставу ще показують в інших 5 містах України. Загалом – 6000 дітей безкоштовно. 

Радіо М

Історія почалась у 1994 році в Чернівцях. Міжнародна Асоціація Незалежних Радіокомпаній FEBC відкрила спочатку в Україні музичну студію. Пізніше Студія почала виробляти програми: “Сімейна Біблійна година”, “Надія сьогодні”, “Дорога до Храму”, “Сучасність та Бог”, “Молодь і Христос”, “Від щирого серця”, “Жива вода”, “Время молчания”. Ці та інші передачі стали транслювати на державних і місцевих радіостанціях, як-от:

– Проводове радіо в Чернівецькій та Хмельницькій областях;

– Радіо “Буковина” FM 91,8 мГц, АМ 837 кГц (Чернівецька обл.);

– Радіо “Поділля” FM 64,4 мГц (Хмельницька обл.);

– Радіо “Нова хвиля” FM 101,8 мГц (Ів. Франківська обл.).

З усього пострадянського простору й навіть із Далекого сходу редакція почала отримувати листи подяки. Сьогодні “Радіо М” в Україні оновлено працює з 27 лютого 2012 року. Мовлення здійснюється в таких населених пунктах: Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка, Костянтинівка, Лиман на частотах 68.06 FM і 99,0 FM; Одеська область – 68,36 FM, смт. Миколаївка Одеської обл. – 101,7 FM, м. Щастя Луганської обл. – 102,3 FM.

Щодня програми “Радіо М” мають можливість слухати на FM хвилях в Україні близько 3,5 млн людей у Одеській, Луганській, Донецькій, Харківській, Чернівецькій, Хмельницькій, Івано-Франківській областях.

Щодня радіо отримує близько 100 відгуків і коментарів від слухачів на телефон 800-21-00-18, у соцмережах, на своєму сайті.

За останні три роки в зоні АТО було роздано понад 1000 приймачів, налаштованих на частоту “Радіо М”.

Щомісяця в студіях “Радіо М” у прямих ефірах беруть участь близько 100 експертів у різних сферах як суспільного, так і духовного життя.

“Радіо М” має три студії: в центральній Україні (Київ), західній (Чернівці) та на сході України (Слов’янськ).

Питання, які вирішують християни-протестанти в сфері медіа:

По-перше, надають позитивний, світлий, корисний медіаконтент.

По-друге, відповідають на потреби суспільства в релігійній тематиці та питаннях віри.

По-третє, знайомлять суспільство з християнством, зокрема с протестантизмом.

По-четверте, знімають табу з теми “релігія” в секулярних ЗМІ та допомагають світським колегам-медійникам у роз’ясненні конфесійних відмінностей.

По-п’яте, заохочують світські засоби масової інформації у висвітленні вічних цінностей і реагують на неправдиву інформацію так званої антисектантської істерії.

ТрансСвітове Радіо (ТСР)

найбільша міжнародна християнська радіомовна організація. Щоденна трансляція здійснюється з 14 передавальних центрів, використовуючи 2700 місцевих станцій, а також космічну подачу сигналу. ТСР працює у 160 країнах, мовлення – більш ніж на 230 мовах і діалектах. В Україні програми українською та російською мовами готують дві студії – київська та харківська.

За весь час існування ТСР в Україні було створено понад 11000 випусків 36-ти різноманітних  радіопередач. На каналах Українського національного радіо більше 10  років транслювалися програми “Людина і вічність”, “Джерельце”. Потенційна аудиторія сягала 10 мільйонів слухачів.

З 1997 року стартував проект заочної біблійної школи (ЗБШ). За весь період роботи ЗБШ понад 800 осіб стали її слухачами, а обіг листів перевищив 4000. Загалом адресна база ТрансСвітового радіо перевищує 14000 слухачів-листувальників.

Створено ряд медіапроектів: про сімейні питання, консультування та душепіклування, програми для духовного відродження, для людей із інвалідністю.

Українська редакція ТСР вирішила 10% національних пожертв перераховувати на місіонерське служіння в інших країнах. Наприклад, десятину 2005 року передали до В’єтнаму для придбання радіоприймачів. У 2008 році слухачі ТСР зібрали цільові пожертви та частково сплатили відпочинок у християнському таборі 5 сім’ям із дітьми-інвалідами.

Стартував проект із розповсюдження радіоприймачів із мікрокартами, які здатні вмістити понад 50 годин ефіру. Інтернет-радіо “Нове життя” у магазинах та інших громадських місцях США транслює україномовні програми ТСР-Україна для емігрантів.

Протестантські медійники створюють світлий альтернативний медіаконтент, відповідають на запит українського суспільства в сфері достовірної та неупередженої інформації щодо віри та релігії, знайомлять із християнством, зокрема з протестантизмом, допомагають світським колегам у роз’ясненні конфесійних відмінностей, несуть вічні цінності.