Протестанти в культурі та мистецтві

Опубліковано:

 

Тетяна Пінчук. Спеціально для Асоціації ПОКЛИК

«Ти бачив людину, моторну в занятті своїм? Вона перед царями спокійно стоятиме, та не встоїть вона перед простими» 

(Приповідки Соломона 22:29)

Християни вірять, що Бог створив людей на Образ Свій і вклав в кожного з нас здібності творити. Серед сучасних християн-протестантів є також багато талановитих та відомих людей, які проявили себе у різних напрямках мистецтва та культури.

МУЗИКА

Серед відомих артистів України можна назвати декілька співаків-протестантів. Ці виконавці відкрито зі сцени говорять людям про свою віру в Бога, у своїх піснях прославляють Його святе ім’я та своїми ділами співаки також проявляють Божу любов.

Марина Одольська – народна артистка України. У вільний час Марина пише пісні і співає в церковному хорі. Крім того, активно співпрацює з кількома благодійними фондами, надає допомогу дитячим будинкам, один з яких взяла під свою опіку, дає волонтерські концерти для поранених захисників України.

Віктор Павлік – Народний артист України, співак, артист мистецької агенції Територія А, гітарист.

Олег Майовський – поет, композитор і співак, автор понад 300 пісень, кількох хорових творів, музики до кінофільмів. Пісні на його слова та музику виконують відомі українські естрадні виконавці. Олег постійно дає благодійні концерти. Його пісні є лауреатами багатьох всеукраїнських фестивалів і конкурсів, а сам автор неодноразово був відзначений почесними грамотами та дипломами.

Валерій Короп – це музикант, який не потребує представлення. Його пісні співають усі російськомовні християни, іноді їх навіть вважають народними. І це дійсно так, Валерій давно став «народним співаком», його люблять і приймають на батьківщині і за її межами. У цьому році у нього збіглося 4 ювілею: він випустив тридцятий альбом, вже п’ятдесят років в музиці, сорок років на сцені, двадцять п’ять років в служінні.

Ігор Рудий – відомий український саксофоніст, заслужений артист України, музикант, композитор. Володар неофіційного титулу “Золотий саксофон України”.

З 1992 року співпрацює з відомими українськими та зарубіжними виконавцями: Софією Ротару, Валерієм Меладзе, Ларисою Доліною, Таїсією Повалій, Тамарою Гвердцителі, Віктором Павликом, Тарасом Петриненко, Катею Бужинською, Наталею Могилевською та багатьма іншими.

Також його саксофон можна почути в українських мюзиклах «Попелюшка» й «Сорочинський ярмарок».

Ігор бере участь у багатьох християнських та благодійних заходах.

В’ячеслав Рибіков – музикант, композитор, фіналіст проекту «Голос країни. Перезавантаження»,  представляв Україну на міжнародному конкурсі «Нова хвиля», посівши 3-е місце. Створена ним група IFound Worship – це команда професійних музикантів з різних церков, об’єднаних любов’ю до Бога та бажанням виконувати якісну християнську музику. Нагадаємо, що влітку 2016-го музиканти проїхали через всю Україну в спільному турі з групою Kutless.

Оксамита – автор і виконавець власних пісень, диригент, організатор культурно-масових заходів, конферансьє і телеведуча. Проводячи концерти та крусейди у співпраці з євангельськими церквами, Оксамита закликає людей наблизитися до Бога. Співачка займає активну соціальну позицію, є  засновником фестивалю «ЖИВИ». Разом з командою волонтерів (артистів, художників, акторів, спікерів, психологів) проводить благодійну і духовно-просвітницьку роботу серед населення України. Наразі проведено близько 50 вуличних фестивалів «ЖИВИ» більш ніж в 20 містах України за сприяння десятків християнських церков. «Ми дуже щасливі, що більш ніж 50 000 чоловік почули про християнські цінності через музику і творчість», – каже співачка-євангелист Оксамита.

За ці роки подарували любов і увагу понад 7000 дітей в дитячих будинках, будинках маляток і лікарнях під час різдвяних і великодніх турів, втілюючи в життя проект для дітей-сиріт та дітей-інвалідів «В очікуванні дива».

Молодіжний духовно-освітній проект «Володар долі» (а це концерти, тренінги та семінари)  для студентів і школярів більш ніж в 25 навчальних закладах в Києві та Київській області відвідали понад 8000 осіб.

Проект «Живи в свободі» – це відвідування тюрем Києва та Київської області. Більше 3500  ув’язнених отримали гуманітарну допомогу і духовну літературу.

Проект «Чудо життя» –  ставить на меті підтримку тяжкохворих людей, що мешкають у київському хоспісі. Понад 1500 пацієнтів хоспісу молились разом з віруючими, отримали подарунки.

Роман Ващук – співак, композитор та ведучий. Творча географія співака виходить за межі України, де його пісні та відео звучать на радіо та телевізійних каналах, входять у топ-10 світських хітпарадів. Приймає участь у різних громадських та соціальних заходах та проектах, відвідує виправні заклади з благодійними концертами, один із організаторів та ведучий “ЖивиFest”, брав участь у конкурсному відборі для пісенного конкурсу Євробачення 2013.

Ірина Цуканова – співачка, педагог вокалу, засновник школи різножанрового вокалу improviNation. Свою першу пісню вона написала у 8 років. Коли була дитиною, сильно пошкодила голосові зв’язки, була загроза втратити голос назавжди. Те, що Ірина стала співачкою, вважає дивом Божим. У своїй творчості Ірина під псевдонімом Rulada присвячує пісні Богу, любові, людям і добру.

Один з яскравих її альбомів  «Боже, нет Тебя дороже». Також Ірина запустила  відеоблог «Заспівай зі мною», мета якого допомогти людям, у яких немає можливості відвідувати платні уроки, щоб розкрити їх потенціал, підвищити рівень вокальної майстерності.

Співачка бере участь в різних благодійних акціях і концертах.

Також багато нових виконавців протестантів стали відомі завдяки участі у телевізійних проектах «Голос країни», «Україна має талант» та «Х-фактор». Серед них Брія Блесінг, Шаніс, Антон Копитін. Всі вони пропагують  християнські цінності через свої пісні, свою творчість, беручи участь у благодійних концертах.

«Пісня року в українському християнстві» щорічна номінація започаткована у 2012 році Національним Українським Євангелічним Альянсом. Щороку фінальні гала-концерти проходять в Українському домі на Європейській площі (м. Київ).  Серед солістів, гуртів з усієї України (різних за стилем та виконанням) вибирають шляхом голосування переможців. Мета номінації: розвиток християнської музичної культури в Україні, авторської пісні, привернення уваги до гідних, талановитих виконавців. «Пісня року в українському християнстві»   це співпраця та платформа для спілкування діячів музичної сфери.

ТЕАТР

В житті сучасних євангельських церков театральні постановки завжди були засобом, за допомогою якого можна донести глядачам зерно істини й любові. Різні театральні фестивалі об’єднують протестантських акторів, як професіоналів, так і аматорів. Наприклад, VII фестиваль християнських лялькових театрів зібрав християнські театральні колективи з 37 міст України, Росії та Білорусі. tX-fest спонукає професійні театри присвячувати свою творчість поширенню біблійних цінностей. Це стартовий майданчик, який дає можливість аматорським колективам професійно зростати. У фестивалях беруть участь представники з різних міст України під патронатом Ради єпископів протестантських християнських церков Харкова та області.

Степ-шоу-балет NARNIA  є володарем титулу чемпіонів Європи з Ceili Dance 2010, 2011, чемпіоном світу з Show Dance в World Irish Dance Association 2012, чемпіоном світу з Ceili Dance 2013. Двоє учасників колективу на сьогодні є чемпіонами світу з ірландських танців у категорії Solo –  Віктор Бідний і Наталія Дискант. Степ-шоу-балет NARNIA було організовано в 1998 році. Універсальність танцювальних можливостей дозволяє колективу християнських танцюристів працювати на одних майданчиках з провідними артистами, музикантами і колективами України.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

Художники, члени Професійної міжнародної спілки художників, пастори Костянтин та Світлана Шаповалови впевнені: «Боже покликання творчих дарів – нести світло, впливати на світогляд, на звернення людини до істини, пробуджувати душу до прагнень найвищого ґатунку, до вдосконалення». Починаючи з 2007 року митці провели 15 персональних та взяли учать у 15 групових виставках не тільки в Києві, а й в Одесі, Донецьку. Художні виставки – пробуджують в людині бажання уважніше придивлятися до краси, величі та неперевершеності Божого творіння, замислюючись над сенсом життя. За ініціативи Шаповалових та за підтримки КМДА в Музеї історії Києва було проведено два благодійні аукціони у 2016 та 2017 роках. Вилучені кошти були направлені на підтримку учасників бойових дій, сиріт і вдів бійців АТО. На аукціонах було представлено близько 100 художніх робіт не тільки сучасних українських художників, а також митців періоду соц-арт.

Асоціація художників християн покликана допомогти творчим людям виконати те призначення та місію, яку Бог вклав в людину і його долю. Членами цієї міжконфесійної Асоціації є багато протестантських художників, які проводять персональні виставки на біблійну тематику, організовують школи-студії та майстер-класи для дітей, пленери та уроки арт-терапії для дорослих .  Завдяки посередництву живопису, графіки, скульптури, прикладного мистецтва українські художники доносять одкровення про особисте пізнання Бога.

КІНО

Міжнародний кінофестиваль «Світло» започатковано Всеукраїнською громадською організацією «Спілка християнських письменників України» у 2013 році. Кінофестиваль – платформа для створення, популяризації та розповсюдження світлих, моральних та просвітницьких фільмів. До того ж його метою є об’єднання талановитих творчих людей, які створюють цікавий, якісний кінопродукт, як з моральної, естетичної точки зору, так і з професійної.

Через свої роботи режисери і студії з усіх куточків України та багатьох інших країн говорять на теми взаємовідносин в сім’ї та суспільстві, сенсу життя, моральних рис особистості, патріотизму, що сприяють підняттю рівня духовності, культури та моралі у суспільстві. Членами журі виступають професіонали та почесні особистості у сфері кіно, відзначені багатьма нагородами, серед них – Віктор Шкурін, Леонід Мужук, Cніжана Єгорова, Ніна Ільїна, Дмитро Ступка та ін. На кінофестивалі відбувається нагородження відомих особистостей, які зробили значний внесок у кінематограф України. Серед них – Олесь Янчук, Анатолій Матешко, Римма Зюбіна, Віктор Андрієнко.

Учасниками кінофестивалю є студії, телеканали, незалежні митці не тільки з України, а й зі Швейцарії, Іспанії, Німеччини, Франції, Ізраїлю, Білорусі, США та інших країн.

Завдяки кінофестивалю “Світло” народилися проекти – «Світле кіно оселилося у місті» та «Світле кіно мандрує бібліотеками». Починаючи з Харкова та Хмельницького стартував марафон «Світле кіно мандрує країною».

«Це по-справжньому сімейний  фестиваль, адже він презентує фільми, в яких немає насильства та аморальності», ділиться Світлана Тимошенко, одна з кураторів кінофестивалю «Світло».

Протестанти довели, що їх творчість має на меті не здобуття особистих нагород та визнання у суспільстві, а перш за все – внесення в сферу шоу-бізнесу, культури та мистецтва чистих і вічних біблійних цінностей, тому це мистецтво можна впевнено назвати світлим і таким, що надихає!