Внесок євангельських християн у медицину та здоров’я

Опубліковано:

Тетяна Пінчук. Спеціально для Асоціації ПОКЛИК

“Ось, Я прикладу йому пластиря і цілющі засоби і вилікую їх, і відкрию їм повноту миру та істини
(
Єремія 33:6)

Християни сповідують, що тіло людини – храм Духа Святого, тому й до нього треба ставитися дбайливо. Вони вірять, що зцілення від недуг може прийти завдяки молитвам, але також  вважають, що Бог дав людям розум дбати про своє здоров’я і не шкодити йому. Культура здорового способу життя християн не тільки довела перевагу цінностей для життя та довголіття, але й набула широкого визнання й популярності в суспільстві, яке раніше хизувалося розпустою та вседозволеністю. Мобільні та стаціонарні християнські медичні клініки зробили послуги доступними не лише для малозабезпечених чи віддалених поселень, але й в умовах окупації.

Наведемо приклади найвідоміших організацій медиків-християн, які служать людям із власної ініціативи та об’єднуються задля великих завдань і місій.

Асоціація християн-медиків

В Україні існує християнська медична молодіжна асоціація, що об’єднує фахівців-християн у медичної галузі для їх професійного, духовного та лідерського розвитку, а також для спільного служіння через професію Богові й людям у церквах та суспільстві. Наразі налічується близько 300 членів Асоціації, яка проводить:

– професійні християнські навчальні заходи для молодих фахівців: національні конференції, регіональні форуми, місцеві гуртки зі залученням досвідчених християн-фахівців;

–  спільні громадські проекти, направлені на поширення вчення Ісуса Христа в різні сфери суспільного життя: сприяння викладанню християнської етики та теорії Творіння в шкільних навчальних програмах, пропагування подружньої вірності та сімейних цінностей у середніх та вищих освітніх закладах, боротьба за здоровий спосіб життя молоді (проти куріння, алкоголізму, абортів тощо) та ін.;

– благодійні медичні виїзди до сіл, у яких потребують медичну допомогу за участі фахівців: терапевта, офтальмолога, хірурга, кардіолога, ендокринолога. За показаннями надають допомогу медичними препаратами. Окремо здійснюють стоматологічні виїзди. Із загальних заходів проведено:

– 4 всеукраїнські християнські медичні молодіжні конференції в Одесі, Запоріжжі, Харкові та Вінниці;

– 2 конгреси медиків-християн східної Європи в Україні та Білорусі;

– 2 міжнародних медичних табори в Україні та Білорусі.

Християнська мобільна медична клініка

Християнська мобільна медична команда – благодійна організація, що працює на території України вже більше 11-ти років. За цей час вона провела 230 медичних акцій та прийняла 116 573 громадян у різних регіонах нашої держави.

Мета діяльності – організація благодійної консультативної допомоги населенню. Команда медичних працівників-волонтерів (лікарів, медичних сестер, фельдшерів) разом із представниками церкви й іншими організаціями та соціальними працівниками надає безкоштовні медичні консультації, проповідує Слово Боже, проводить просвітницьку роботу щодо здорового способу життя, шкідливих звичок, та профілактики найпоширеніших хвороб. По можливості організація доставляє гуманітарну допомогу малозабезпеченим сім’ям, дитячим будинкам, будинкам для пристарілих, а також населенню, що постраждало від стихійного лиха.

Протягом благодійних акцій у населених пунктах медична команда розгортає пересувну клініку. Пацієнти мають можливість отримати консультації наступних спеціалістів: терапевт, сімейний лікар, педіатр, гінеколог, хірург, травматолог, окуліст, стоматолог. В арсеналі діагностичних засобів клініки є все необхідне для постановки первинного діагнозу: електрокардіографія, ультразвукове дослідження, клінічна лабораторія, рентген, пікфлуометрія, ото- та офтальмоскопічне обладнання. Спеціалісти клініки намагаються працювати в тісному контакті з місцевими працівниками сфери охорони здоров’я.

Після медичного обстеження кожен пацієнт клініки має можливість послухати проповідь Божого Слова, поспілкуватися з християнським консультантом, отримати безкоштовну літературу.

Під час прийому для дітей організовується дитяча програма, де дітлахи можуть узяти участь у різноманітних іграх, конкурсах, вікторинах та вкінці отримати подарунок на пам’ять.

Один із перших мобільних медичних фургонів створили за ідеєю директора місіонерської діяльності церкви Капітол Хілл Форрестом і Кейті Вайт, разом із місіонерами зі США Кевіном і Юніс Тайлер. Згодом Міжнародної благодійною організацією Надія в дії було відправлено пересувний мобільний трейлер, обладнаний двома медичними кабінетами з усіма умовами та обладнанням. Також для первинної постановки діагнозу були пожертвувані: клінічна лабораторія, апарат ультразвукового дослідження, електрокардіограф, пікфлуометр, офтальмоскоп та інше.

З 2002 року за допомогою сім’ї Гловацьких – Мирослава й Світлани -, Рябініної Євгенії та інших людей із різних куточків України, це бачення було розпочато.

Перший виїзд здійснений 5 грудня 2002 року в м. Іванків Київської області. З того часу за участю благодійних організацій, місіонерів зі США, медичного персоналу та тисячі помічників-волонтерів з України, які жертвуючи своїм часом і використовуючи таланти, сумлінно відповідали на потреби українського народу, й цим прославлялось Ім’я Боже.

Від початку ціль Християнської мобільної медичної клініки – зменшити людські страждання й підняти духовний рівень населення України, проповідуючи Євангеліє для людей різного віку. З 2004 по 2016 роки було здійснено 210 виїздів мобільної клініки.

Непал, Індія – в листопаді 2012 року лікар команди мобільної клініки та керівник Євангельського служіння разом із американською командою здійснили місіонерську подорож в Індію та Непал. Завдяки організаційним зусиллям Анни Свіщ та Михайла Прокопенка час був щільно наповнений служінням, медичними прийомами, ремонтними роботами. На долікувальному прийомі були Яна Гончар та Ліля Франчук. Разом із лікарем робили перев’язки та допомагали при малих хірургічних втручаннях Давид Пазюков і Ірина, проводили гіпсування, вимірювання тиску, приготування мазевих пов’язок. На виїздах команди асистували також місцеві віруючі медсестри – Чен Ті та Енджіей.

Міжнародний благодійний фонд “Варнава”

Також, благодійний фонд Варнава” надавав багато медичної допомоги. При ньому також працювала християнська мобільна клініка.

Команди лікарів з 1997 по 2000 надали допомогу більш ніж 3 000 людей. Лікарі разом із медичним автобусом, ліками, вітамінами й окулярами відвідували найвіддаленіші куточки, там де були складнощі з отриманням медичної допомоги. Разом із фізичним люди отримували й духовне прозріння. Адже в кожній команді був психолог, душеопікун, до якого звертались людей. Сьогодні географія поїздок (а це 3-4 на місяць) клініки розширена по всій Україні, в тому числі й на прифронтові населені пункти (Маріуполь, Старобельск) і передають окуляри в Луганську й Донецькі області. Активна учасниця цього проекту – вже вище згадана Ірина Власенко, яка за фахом є лікарем-окулістом, пізніше організувала в Україні очну клініку. З 2003 року більше сотні людей перевірили зір та безкоштовно отримали окуляри. За весь цей час було роздано близько 4000 окулярів. Акцію з допомоги відновлення зору також регулярно проводили в містах позбавлення волі. Ірина згадує слова одного в’язня: “за 65 років тут мені ніхто нитки не дав, а ось нові окуляри подарували…”

Мобільна медична клініка від Асоціації “Еммануїл”

Мобільна медична клініка від Асоціації “Еммануїл” обслуговує клієнтів з 2003 року. За відгуками пацієнтів, ціни – демократичні, обслуговування – на найвищому рівні. Всі зібрані кошти йдуть на підтримку клініки та на виїзні акції. У суботу в клініці лікарі приймають людей безкоштовно за спеціальною програмою допомоги малозабезпеченим.

Директор клініки – Галина Кучер, головний лікар – Валерій Зинюк.

Сучасна клініка укомплектована новітнім обладнанням і лабораторією. Також команда лікарів-християн бере участь у організації благодійних акцій і забезпечує медичний супровід пацієнтам, у яких під час виїзних акцій виявляються серйозні захворювання.

Благодійний медичний центр – виїзні акції привели до відкриття в Києві стаціонарного Благодійного медичного центру. Його мета – надавати безкоштовну допомогу дітям із малозабезпечених сімей, сиротам, а також багатодітним та неповним сім’ям. Центр надав допомогу більш ніж 25 000 людей.

Благодійні медичні акції

Понад 20 разів на рік команда з 25 лікарів виїжджає на медичні акції по всій країні, щоби безкоштовно обстежити людей, при організаційній допомозі помісних протестантських церков. Пріоритетними місцями є селища, де населення рідко звертається до медичних установ.

Команда прибуває за 2 дні до початку акції. Медичне обладнання лікарі привозять із собою (в тому числі, пересувну експрес-лабораторію). За цей час обладнання встановлюється в приміщеннях, ведеться попередній запис до лікарів на наступні 2 дні. Варто зазначити, що кожну таку поїздку присутні консультанти духовно-психологічної підтримки.

Також існує формат відвідування  людей “на дому“, які не можуть дістатися до локації перевізної клініки. Всі ліки в привізній аптеці пацієнти також отримують безкоштовно. Тож, дані отримані від прес-служби Асоціації свідчать:

  • проведених медакцій (за весь час) – більше як 300;
  • прийнятих пацієнтів – близько 100 000;
  • статистика по АТО – більше ніж 10 медакцій і 10 000 прийнятих пацієнтів;
  • кількість людей, які отримали індивідуальну допомогу (проведені дорогі операції) – 6 осіб (дані до 2012 року);
  • за статистикою з 2010 по 2016 рр. – понад 300 осіб отримували безкоштовну допомогу через ММК (операції, ліки);
  • кількість прийнятих пацієнтів щосуботи (переселенці, багатодітні) – більш ніж 3331 осіб (статистика з січня 2016 року).

Праця в прифронтових зонах

Для жителів міст східної України, потерпілих від війни, Медична мобільна клініка та Асоціація “Еммануїл“ проводять серію акцій, під час яких люди отримують безкоштовне медичне обстеження, консультації лікарів та медикаменти.

“Ми неодноразово відвідували ці регіони до війни, зараз, і сподіваюся, в майбутньому будемо теж відвідувати. Це буферна зона, тут люди перебувають у дуже складній ситуації, й кому, як не нам, сюди їхати, – розповідає Валерій Зинюк, головний лікар Медичної мобільної клініки. – Мало хто хоче сюди приїжджати, але в нас команда людей, які їдуть сюди добровільно, та з почуттям обов’язку й відповідальності готові допомогти людям, які тут. А також духовно підтримати людей, щоб вони прийшли до Господа“.

В рамках благодійного медичного проекту проводиться близько 20 виїзних акцій щороку, й під час кожної з них медичну допомогу отримують від 400 до 700 пацієнтів.

Наприклад, за три дні служіння в Світлодарську медичні консультації, діагностику й ліки отримали 636 осіб. У планах медичної клініки – надалі продовжувати подібні акції в східному регіоні України.

Адвентисти також внесли вагомий вклад у оздоровлення нації.

МАТЕРІАЛЬНА  ПІДТРИМКА  Й  РОЗВИТОК  ПОТЕНЦІАЛУ  ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ  ЗДОРОВ’Я  НА  ТЕРИТОРІЇ  КОНФЛІКТУ  В  УКРАЇНІ

ADRA України – представництво всесвітньої мережі Адвентистського Агентства Допомоги та Розвитку – провадить свою діяльність з 1993 року. За цей час були реалізовані більш ніж 150 різноманітних проектів, завдяки яким понад 500 000 людей отримали матеріальну, соціальну та психологічну допомогу, в тому числі й  медичну.

Великим внеском у діяльності благодійної організації ADRA Україна (завдяки гранту Міжнародного Адвентистського Агентства Допомоги та Розвитку в партнерстві з ADRA Чехії) є реалізація Програми надання матеріальної підтримки та розвитку потенціалу закладів охорони здоров’я на території конфлікту в Україні. Терміни реалізації проекту: січень – квітень 2017 р. Проектом передбачено:

  • закупівля медичного обладнання для Волноваської центральної районної лікарні, Світлодарської міської лікарні та Авдіївської центральної міської лікарні;

–  проведення п’ятиденних післядипломних курсів підвищення кваліфікації для 18 лікарів, які працюють у медичних установах Волноваського, Світлодарського та Авдіївського районів Донецької області.

Медичний Центр  “Ангелія” 

В Україні була проведена БЛАГОДІЙНА СТОМАТОЛОГІЧНА АКЦІЯ  для ветеранів АТО та членів їх сімей. Вона проходила в Києві (на базі медичного центру “Angelia”), в Луцьку (на базі міської дитячої поліклініки) та в Ковелі (на базі клініки “Morozov clinic”). Всього безкоштовно консультації та лікування, а саме: пломбування та професійне чищення зубів, а також видалення зубів за рекомендацією лікаря, – змогли пройти понад 500 пацієнтів.  У рамках акції медичну допомогу надавали 20 стоматологів із США, університет Лома Лінда, та ще стоматологи й асистенти стоматологів із Києва, зокрема лікарі медичного центру “Angelia”.

Під час обслуговування в американських стоматологів, при потребі з боку українських пацієнтів, мовний бар’єр допомагали долати волонтери-перекладачі. Для участі в акції всі охочі реєструвалися онлайн, завдяки чому не було жодних черг: кожен мав можливість обрати день і час відвідування акції. Пройшовши  долікарській огляд, який міг включати одразу й рентген, пацієнти направлялися до відповідних спеціалістів. Кожен день стоматологи працювали в дві зміни,  що й дало змогу в цілому за час проведення акції в Києві надати медичну допомогу більше ніж 500 пацієнтам.

Крім медичної допомоги, лікарі консультували всіх пацієнтів про те, як надалі вони можуть підтримувати здоров’я своїх зубів та навчали за допомогою наочних посібників, як правильно чистити зуби та користуватися зубною ниткою, щоб не стирати зубну емаль та не травмувати ясна. Власне, після лікування та консультації всі відвідувачі отримали подарунки: засоби для догляду за ротовою порожниною (зубну пасту, щітку та нитку) й пам’ятку про особливості догляду за зубами після  процедури чищення. Серед відвідувачів цієї акції були як дорослі, так і діти. Всі пацієнти від щирого серця дякували стоматологам за увагу та якісно виконану роботу. Самі ж лікарі зазначають, що для них було головним обслужити не певну кількість пацієнтів, а саме надати послуги якісно, полегшивши страждання людей та покращивши здоров’я їх зубів, та в своїй роботі  проявити до них любов Ісуса Христа.

ЦЕНТРИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ В УКРАЇНІ

Щороку адвентистські санаторії відвідують понад 3000 людей. Також регулярно проводяться літні виїзні табори здоров’я за санаторною програмою. Є спеціалізовані табори – для онкохворих, гіпертоніків, діабетиків, для людей із депресією.

У кожній громаді створений відділ здоров’я для пропагування ЗСЖ (здорового способу життя) серед членів церкви й населення в цілому. Розроблений ряд програм: “Дихайте вільно” (звільнення від тютюнової залежності), “Контроль ваги”,”Боротьба зі стресом”, “Перемога над гіпертонією”, “Як навчитися прощати”, “Перемога над діабетом”, “Здоровий сон”, “Живіть радісно”, “Школа здорового харчування”, і т. п. Тисячі людей щороку мають можливість відвідати ці програми й покращити своє здоров’я.

За рік в Україні проводиться понад 2500 лекцій зі ЗСЖ, 250 зустрічей клубів здоров’я, 350 програм школи здорового харчування, 40 програм “Контроль ваги”, 50 програм “Дихайте вільно”, щотижневі зустрічі зі скандинавської ходьби (в багатьох населених пунктах), курси масажу й т. п.

В Україні АСД (адвентистами сьомого дня) створені близько десятка Центрів здорового способу життя. Цікаво, що тільки Вінницький Центр існує більш ніж 15 років. За цей час у ньому оздоровилися понад 15 000 осіб.

Тільки 50 людей, які працюють у Миколаївській області, а навчено понад 3 000 осіб, активістів програми ЗСЖ.

В санаторії проходила перша медично-місіонерська школа англійською з 22 студентами з різних місць – з України, Росії, Азербайджану, Вірменії, Польщі, Чехії. Цей курс називається Місіонер без кордонів. Англійська мова дозволяє ширше застосувати свої можливості в якості медиків-місіонерів. Студенти планують поїхати до Азії, Африки, навіть до Європи. Вони знають англійську мову, а тому можуть легше адаптуватися й послужити суспільству.

Цікаво, що зазвичай у раціон харчування в пансіонатах овочі та фрукти йдуть із власних огородів від санаторію. Адвентисти велике значення приділяють здоровому способу життя й корисному харчуванню. Вони проводять різні навчання. В даний час вже більш як десять років триває фінансування Урядом США чергове дослідження здоров’я адвентистів, в якому бере участь близько 100 тис. членів цієї церкви. Мета дослідження – виявлення з метою рекомендації населенню доданків способу життя, які сприяють довголіттю, хорошому самопочуттю та активності в літньому віці.

Адвентистські відомі лікарі діляться досвідом із українськими колегами в напрямі декриміналізації трансплантології та пластичної хірургії в Україні. Один із лікарів Давид Нога працює головним лікарем київської клініки Нью лайф, хірург вищої категорії, президент адвентистської медичної асоціації України. Ця клініка має відмінність від інших – у ній немає кабінетів лікарів, але є кабінет пацієнта; саме до нього всі лікарі заходять. Якщо на всі обстеження у звичайній клініці уходять 2-3 дні, в Нью лайф можна це зробити за декілька годин.

Дивитися МАГАЗИНИ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ В УКРАЇНІ

Християни допомагають людям у сфері здоров’я дуже потужно, вони працюють в таких напрямках, як допомога в боротьбі з фізичними хворобами (лікування, надання ліків, відвідування в лікарнях), профілактика захворювань і популяризація здорового способу життя (семінари, заходи), а також надають психологічну та духовну підтримку (консультації психологів-християн, молитва, душеопікунство).