Християнські табори – нові відкриття для молодого покоління

Опубліковано:

Валентина Гнатишена. Спеціально для Асоціації ПОКЛИК

Привчай юнака до дороги його, і він, як постаріється, не уступиться з неї. Наставляй малого на добру путь, навіть як постаріється, не зверне з неї. (Біблія, Соломонові приповідки 22:6)

Асоціація християнських таборів

Асоціація християнських таборів є частиною міжнародної спільноти Christian Camping International (Міжнародного альянсу асоціацій християнських таборів), яка працює в понад 60 країнах світу.

Християнські табори альтернатива колишнім піонерським таборам

Створювати організований рух християнських таборів  ми почали в 1991 році, ще в СРСР. В Україні перші помітні кроки з налагодження співпраці між християнськими таборами зробили в 1996 році. На пострадянському просторі дитячі табори були явищем знайомим для багатьох. Й ось, коли відкрилися двері свободи, церкви з готовністю підтримали ідею створення саме християнського літнього відпочинку для дітей та молоді та почали активно долучатися до табірного руху. Варто зазначити, що це, як стаціонарні табори, так і програми, що проводяться церковними командами, які не є власниками стаціонарних табірних баз.

Створення, розвиток  й досягнення Асоціації християнських таборів

Християнські табори існували й за радянських часів, здебільшого у вигляді походів і проживання в наметах у лісі. На початку 1990-х, окрім наметових походів, у церков з’явилися можливості орендувати порожні піонерські табори та проводити в них свої  програми. Багато церков побачили в цьому служінні велику цінність: наставництво підростаючого покоління в дусі вічних біблійних істин. Щоби не винаходити велосипед, скористалися досвідом християнських таборів західних країн і почали роботу з об’єднання таборів і табірних служителів для спільного навчання, обміну досвідом та ресурсного оснащення. Ця робота призвела до інтенсивного розвитку табірного руху серед християнських церков і організацій. За ці роки було створено великий рух християнських таборів в Україні та ще в п’яти країнах пострадянського простору.

Сьогодні кількість християнських таборів в Україні достеменно підрахувати можна, але складно. Починаючи з 1996 року в Україні з Асоціацією співпрацювало понад 700 різних таборів. Лише цього 2017 року в наших навчальних заходах взяли участь 2243 працівники християнських таборів, які у своїх таборах мали вплив у середньому на 25000 підлітків та молоді. Крім цього в Україні діє ще принаймні сім організацій, які об’єднують християнські табори. До того ж табірні відділи створено практично у всіх церковних об’єднаннях, як на всеукраїнському, так і на обласному рівнях.

Спілкування й робота з дітьми протягом року

Багато табірних команд працюють із вихованцями своїх таборів цілий рік, особливо під час канікул. Це і підлітково-молодіжні клуби, і походи, і квести, і заняття за інтересами (рукоділля, дизайн, фото- та відеозйомка, гітара, англійська, програмування), і програми з поглибленого вивчення біблійних тем. Завдяки цим заходам не тільки закріплюється й розвивається те, чого хлопці та дівчата навчилися в таборі, але й під час зустрічей укріплюються справжні дружні стосунки, вихованці з нетерпінням чекають наступного року й нової зміни табору.

Невигадані історії. Як змінюється на краще життя підлітків 

***

Гриша був підлітком, коли вперше потрапив до християнського табору. Йому 13-й минало… А якщо бути більш точним, саме в таборі у нього був 13-й День народження. Наставник вирішив подарувати Гриші свою Біблію. Це було особливе видання, яке наставник придбав саме перед табором. Але він вірив, що ця Біблія стане путівником у житті Григорія. З того часу кожний свій День народження Гриша зустрічав у таборі. Згодом він став лідером молодіжної християнської групи. А потому одружився на дівчині, з якою познайомився якраз у тому першому своєму християнському таборі в 13 років. Наразі вони вже удвох служать у християнських таборах.

***

Коли Олексієві було 12 років, мама повідомила йому, що влітку він їде до християнського табору. «Ні, мамо! − категорично відповів хлопець. − Це точно не для мене. Я не хочу псувати свої канікули». Одначе мама була непохитною, й Олексій із думкою, що це лише на 10 днів, поїхав до табору. Він думав, що це буде найбільш нудний час у його житті. Але там він уперше пограв у бейсбол, постріляв зі справжнього лука та дізнався, що Біблія − це книга, яка сповнена історій про цікаві чудеса. У таборі в нього з’явилися друзі з церкви. Саме в таборі він побачив, що Бог − реальний і присвятив Йому своє життя. Після табору Олексій із задоволенням пішов до церкви.  Бо там були його нові друзі. Вони разом грали у футбол, разом відвідували недільні зібрання та молодіжну домашню групу. Коли мама Олексія побачила зміни в житті сина, то й сама навернулася до Господа. І минуло вже більш як 15 років, а вони разом відвідують церкву та несуть служіння. Олексій став постійним працівником християнського табору. Спочатку був наставником, а потім уже й координатором програми.

Цілі, принципи й засади християнських таборів

Головною відмінністю християнського табору від інших є наявність духовних цілей, що ґрунтуються на Біблії. Переважно, християнські табори в Україні створюються на громадських засадах.

Головні принципи навчання та виховання дітей у християнських таборах закріплені в нашому визначенні християнського табору. Християнський табір — це тимчасова спільнота, що діє в умовах живої природи під керівництвом навченого персоналу для досягнення духовних цілей.

  1. Тимчасові спільноти мають особливу силу складати тривалі враження.
  2. Жива природа — це навчальний клас, у якому людина може дізнатися про Божу ласку і славу. Серед мальовничих краєвидів природи Творець говорить не голосніше, просто чути Його там набагато краще.
  3. Навчений персонал здатний якнайкраще працювати з дітьми та бути прикладом християнського характеру.
  4. Духовні цілі. Якщо цілитимешся в нікуди, то кожного разу туди влучатимеш. Обов’язкове визначення мети, заради якої проводиться весь табір і кожен захід. Чого ми хочемо досягти в житті своїх вихованців? Життя з Богом – цікаве й яскраве, сповнене радості, нових досягнень та справжніх цінностей.

cciukraine.org

Facebook/ Асоціація християнських таборів “CCI”