Сім’я як духовна фортеця

Опубліковано:

Віталій Виноградов. Спеціально для Асоціації ПОКЛИК

Сім’я − головний осередок суспільства. Тож не дивно, що майже всі соціальні проблеми беруть свій початок саме з неї. Адже все, що робить у своєму житті людина, виходить із орієнтирів і цінностей, набутих у своїй родині. Будь-яке послаблення належного виховання в цій інституції ніколи не лишається без наслідків для цілого суспільства. Тоді, як правило, ерозія громадської спільноти суттєво відчувається вже за життя наступного покоління. Та коли під загрозу руйнування потрапляє сама система шлюбних взаємин – катастрофа, що очікує державу, матиме масштаби, які навіть важко уявити.

В Україні щороку реєструють у середньому 300 тисяч шлюбів. На жаль, більше половини подружніх пар розлучаються й часто це роблять у перші роки подружнього життя. “Найменша кількість розлучень – у західних регіонах України, а найбільша – в південних і східних. Якщо середній відсоток розлучень по Україні – 57 %, то в західних регіонах він складає 30 %, а в південних і східних – доходить до 70 %”, − зазначає кандидат філософських наук, президент фонду Сім’япровідний український фахівець і питань сім’ї та сімейних стосунків Адріан Буковинський. Саме тому збереження сім’ї − одна з найважливіших місій сьогодення, яку євангельські християни України сприймають  як свою.

“Міцна родина – міцна Україна” −  це актуальне гасло об’єднало просімейні організації та ініціативи в громадський рух під назвою Всі разом!. Його головна мета – побудова на базі традиційних християнських сімейних цінностей здорового громадянського суспільства. Створений за ініціативою журналіста та громадського діяча Руслана Кухарчука влітку 2010-го року, рух одразу відзначився масштабним заходом, що відбувся у Києві на Хрещатику, − соціальним фестивалем  “Всі разом за сім’ю!”. Так була започаткована абсолютно нова для нашої країни традиція – вуличні фестивальні дійства навколо сімейної тематики.

З того часу подібні заходи проводяться щорічно. І вже не тільки в Києві, але й по всій Україні, маючи постійну тенденцію масштабуватися. Організаторами сімейних фестивалів зазвичай виступають громадські організації, християнські церкви, місцеві органи влади, соціально-відповідальний бізнес та окремі активісти. Організація  “Всі разом!” здійснює методологічний супровід цих заходів. Здебільшого такі сімейні свята складаються з трьох етапів: сімейна хода, святковий концерт та фестивальне містечко з освітніми й розважальними локаціями.

У 2017-му році до національного марафону сімейних фестивалів долучилося по всій Україні вже понад 100 000 осіб, а вуличний сімейний  рух охопив 33 районних та обласних центри. І скрізь організатори пояснюють свою мотивацію майже однаково: “нам важливо будувати країну, де сім’ї та сімейні цінності є ключовим пріоритетом суспільної традиції та державної політики”.

Організація  “Всі разом” чинить також активний опір намаганням змінити культурні підвалини суспільства, заснованого на християнських цінностях, докладаючи чимало зусиль до цього в юридичній площині. У тісній співпраці з усіма, хто поділяє християнський погляд на сім’ю, вона ефективно протидіє спробам вилучити з Конституції України визначення шлюбу як союзу чоловіка та жінки, а також впровадженню через українське законодавство легалізації одностатевих шлюбів.

Державна політика щодо інституту сім’ї останнім часом має руйнівний характер. Це спонукає церкви, громадські організації та рухи продовжувати об’єднуватись і активно діяти, щоб захистити сімейні цінності, які засновані на традиційних християнських принципах. З цією метою було створено ще одну міжконфесійну платформу, ініціатором створення якої був президент Асоціації  “Еммануїл” Стів Вебер, − Альянс  Україна за сім’ю.  Об’єднання розпочало свою роботу 2014 року й на сьогодні охоплює 23 організації, 7 корпоративних партнерів, 5 проектів і 1996 учасників. Альянс, під керівництвом Влада Сили, є членом експертної ради при міжфракційній групі  “За духовність, моральність і здоров’я України” у Верховній Раді України.

Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба представив Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017—2026 роки та План заходів із реалізації її першого етапу: 1) Безпека і благополуччя дитини є пріоритетом державної політики;
2) Сім’я є найкращим середовищем для виховання та розвитку дитини;
3) Збереження сім’ї для дитини є головною умовою забезпечення найкращих інтересів дитини та її благополуччя;
4) Державою заохочується та підтримується відповідальне батьківство.

Євангельські християни переймаються також і просвітництвом задля успішного подружнього життя та батьківства. Тож для будівництва щасливих міцних сімей створено чимало проектів. Один із них −  Молодь з Місією. В глобальному розумінні − це всесвітній рух християн із різних культур, вікових груп та християнських конфесій, посвячених служінню Ісусу Христу по всьому світі. Нині він працює у більш ніж 180-ти країнах, маючи 1100 осередків, що нараховують більше 18000 працівників. «МзМ» − вільно-структурована організація, що об’єднана лиш спільним баченням, цінностями й взаємовідносинами. Вона прагне відображати Бога, Його природу й характер у кожному аспекті своїх служінь, серед яких особливу увагу привертають Сімейні клуби. Саме вони опікуються питанням сім’ї та сприяють поширенню сімейних цінностей і розвитку гармонійних стосунків у українських родинах.

Серце київського Сімейного Клубу – Юрій і Тетяна Соколовські, професійні сімейні консультанти, що мають 20-річний досвід практичної роботи з сім’ями. Їх місія – допомагати парам будувати гармонійні міцні стосунки в шлюбі, розвиватись і здобувати нові знання у сфері сімейного життя. Сюди охоче звертаються й родини, які шукають відновлення єдності, щоб зберегти родинне тепло та щастя. Дошлюбну підготовку для пар проводить Голова Клубу психолог Олена Шабуніна, надаючи їм практичні поради для проведення романтичного дозвілля, а також для зростання та навчання разом. Це служіння підтримує постійну інноваційність у створенні нових методів консультування, що дозволяє йому бути актуальними для кожного покоління.

Кожній дитині потрібен батько, на якого вона може покластися. Діти зростають у гармонії, коли в них є тато, який не тільки їх любить, але й добре знає їх потреби, спілкуючись із ними від серця до серця й допомагаючи їм реалізувати себе в житті. Унікальним ресурсом для будь-якого чоловіка, який хоче бути справжнім батьком  для своїх дітей, є Міжнародний Центр Батьківства.

МЦБ − це об’єднання чоловіків, які розуміють, що батьківство − не збіг обставин, а місія життя. Заснований у 2003 році ініціативною групою, якою керував Олександр Марченко, воно має на меті популяризацію й поширення в сучасному суспільстві моделі доброго батька, залучаючи татусів до активної участі в житті їх дітей. Чоловікам, які бажають бути позитивним прикладом для своїх дітей і онуків та хочуть поліпшити стосунки з ними, Центр пропонує матеріали семінарів і тренінгів, що містять досвід батьків із інших країн, результати досліджень у сфері батьківства, корисні практичні поради та багато іншого.

В жовтні 2006 року, виходячи зі своєї місії, Міжнародним Центром Батьківства розпочато проект Громадська ініціатива День Батька. Метою Ініціативи є сприяння формуванню в українському суспільстві світогляду щодо життєвої сутності чоловіка як батька і встановлення святкування Дня Батька в Україні на державному рівні. Тобто шлях до подолання кризи батьківства в першу чергу повинен полягати в наявності відповідного світогляду до того, хто є добрим батьком, у вигляді державної ідеології з цього питання.

Створення здорової сім’ї неможливо без популяризації здорового способу життя серед дітей та молоді. Тому важко переоцінити позитивний вплив, який робить на молоде покоління організація АСЕТ (AIDS Care Education and Training Ltd). Ця міжнародна громадська інституція працює більше 20 років у галузі профілактики ВІЛ/СНІДу й турботи про людей, хворих на СНІД, у різних країнах Європи, Африки, Азії, Америки та Австралії. За цей час було реалізовано безліч різних проектів  у сфері профілактики ВІЛ, та інших негативних явищ у суспільстві.

Всеукраїнська благодійна організація АСЕТ була заснована у квітні 2005 року. Тісно співпрацюючи з державними органами влади, вона здійснює інформаційну та фінансову допомогу своїм набувачам та клієнтам вже в 100 містах країни. Працюючи в сферах охорони здоров’я, освіти, сім’ї, спорту, дітей та молоді, АСЕТ активно займається організацією різноманітних соціальних акцій і заходів, спрямованих на пропаганду здорового способу життя, вірної сім’ї та високих моральних цінностей. За час існування організації в Україні навчання на її семінарах та тренінгах пройшло понад 1600000 осіб, серед яких 600 є чинними сьогодні лекторами-добровольцями. АСЕТ проводить активну діяльність і з організації інтерактивних клубів для дітей і молоді шкільного та студентського віку, а також є організатором ряду спортивних змагань і турнірів, культурних заходів та акцій до знаменних державних та міжнародних дат. Станом на осінь 2016 року молодіжні клуби відвідали 23 000 молодих людей, а 250 000 взяли участь у соціальних акціях. А за останній рік діяльність організації охопила ще понад 180 000 людей.

Євангельські християни масово проводять заходи, що мають на меті профілактику негативного впливу залежностей різного типу серед молодого покоління. Цим опікуються протестантські гурти та місцеві церкви майже в усіх містах. Так відділ сім’ї, молоді та дітей вважається одним із найперспективніших у структурі Церкви Адвентистів Сьомого Дня. Він враховує сучасну тенденцію зростання молодіжної ініціативи в житті суспільства та церкви. І тут протестанти працюють на перспективу. В рамках цієї стратегії ефективно задіяний проект Сильне покоління. Тільки в період з 2003 по 2005 роки його силами було задіяно майже 30000 молодих людей. Більшість із них − близько 17000 − молодь позацерковна.

Платформу взаємодії релігійної та помісної громад для поширення здорового способу життя створюють недільні школи та християнські табори. Табірні відділи функціонують практично в усіх церковних об’єднаннях, як на всеукраїнському, так і на обласному рівнях. Тож достеменно підрахувати кількість християнських таборів в Україні сьогодні практично неможливо. Тільки Асоціація християнських таборів, починаючи з 1996 року, сприяла проходженню понад 700 подібних заходів. Лише 2017 року в її навчальних заходах взяли участь 2243 працівники християнських таборів, які в своїх таборах мали вплив у середньому на 25000 підлітків та молоді. Плідна робота Асоціації привела до інтенсивного розвитку табірного руху серед християнських церков і організацій. Тож наразі крім неї в Україні діє ще принаймні сім організацій, які об’єднують християнські табори.

Багато табірних команд працюють із вихованцями своїх таборів цілий рік, особливо під час канікул. Це і підлітково-молодіжні клуби, і походи, і квести, і заняття за інтересами, і програми з поглибленого вивчення біблійних тем. Завдяки цим заходам не тільки закріплюється й розвивається те, чого хлопці та дівчата навчилися в таборі, але й під час зустрічей зміцнюються справжні дружні стосунки, та формується новий спосіб мислення, що цінує активне, цілісне та здорове життя.

Традиції боротьби з перетворення сім’ї в духовну фортецю суспільства міцно сформовані в українських церквах протестантського спрямування. Тож їх авторитет в Україні зростає. На сьогодні вони представляють інтереси великої громади християн. А їх чітка позиція стає певним еталоном і прототипом для фундаментального визначення ролі протестантської церкви в суспільстві.